Mekanik havalandırma nedir?

Mekanik havalandırma nedir?

Mekanik fanlar mekanik havalandırma sağlar. Fanlar doğrudan pencerelere veya duvarlara monte edilebilir veya bir odaya hava sağlamak veya bir odadan havayı boşaltmak için hava kanallarına monte edilebilir.
Kullanılan mekanik havalandırma tipi iklime bağlıdır. Örneğin, sıcak ve nemli iklimlerde, interstisyel yoğuşmayı azaltmak için sızmanın en aza indirilmesi veya önlenmesi gerekebilir (bir binanın içinden gelen sıcak, nemli hava bir duvara, çatıya veya zemine nüfuz ettiğinde ve soğuk bir yüzeyle karşılaştığında oluşur). Bu durumlarda, genellikle pozitif basınçlı mekanik havalandırma sistemi kullanılır. Tersine, soğuk iklimlerde, interstisyel yoğuşmayı azaltmak için sızıntının önlenmesi gerekir ve negatif basınçlı havalandırma kullanılır. Banyo, tuvalet veya mutfak gibi yerel olarak üretilen kirleticilerin bulunduğu bir oda için genellikle negatif basınç sistemi kullanılır.

Pozitif basınçlı bir sistemde, oda pozitif basınçtadır ve oda havası, zarf sızıntıları veya diğer açıklıklardan dışarı sızar. 

Negatif basınç sisteminde, oda negatif basınçtadır ve oda havası, dışarıdan gelen havayı “emerek” dengelenir. Dengeli bir mekanik havalandırma sistemi, hava beslemelerinin ve egzozlarının test edildiği ve tasarım özelliklerini karşılayacak şekilde ayarlandığı sistemi ifade eder. Oda basıncı, biraz eşit olmayan besleme veya egzoz havalandırma oranları kullanılarak elde edilen hafif pozitif veya negatif basınçta tutulabilir. Örneğin, ara yer yoğuşması olasılığını en aza indirmek için soğuk bir iklimde beslemeden %10 daha fazla hava tüketilerek hafif bir negatif oda basıncı elde edilir. Enfeksiyon kontrolü için havadaki bir önlem odasında, minimum negatif basınç 2’dir.

info_n37o9fs3

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar yapar.

Anasayfa
Kategoriler
Teklif Sepeti
Arama
×
error: İçerik Koruması Fanburada